Nenechte si ujít JEDINOU MEGA jarní slevu tohoto roku! Od 20. března do 20. dubna 2025 pro vás máme připravené neuvěřitelné slevy na Mesiho žížalí čaj. Tohle je jediná letošní šance, jak zakoupit naše produkty za bezkonkurenční ceny. Nenechte si tuto jedinečnou příležitost proklouznout mezi prsty! Pro tuto jarní akci a získání maximální slevy není nutná registrace.

Vavřín pravý

vavrin   polarita muž  oheň

 

Vavřín pravý, s jeho bohatou historií a hlubokou symbolikou, se prolíná starověkými kulturami a tradicemi. Jeho aromatické listy, ceněné nejen v kulinářství, ale i pro léčivé a magické vlastnosti, jsou svědectvím staletí tradic.

Ve starověkém Řecku a Římě byl vavřín posvátnou rostlinou spojenou s bohem Apollónem. Vítězové pythijských her byli korunováni vavřínovými věnci, symbolizujícími slávu, vítězství a ochranu. Vavřín byl považován za ochranu před bleskem a zlými silami, proto byl často pěstován u chrámů a domovů.

Léčivé účinky vavřínu, pramenící z obsahu silic, flavonoidů a taninů, byly využívány v lidovém léčitelství k léčbě zažívacích potíží, revmatismu, kožních problémů a respiračních onemocnění. Odvar z listů uvolňoval svalové napětí a zmírňoval bolest.

V magii byl vavřín mocnou rostlinou s ochrannými a očistnými účinky. Listy odháněly negativní energii, chránily před zlými duchy a přivolávaly štěstí. Nošení vavřínového listu symbolizovalo odvahu a moudrost.

Vavřín hrál významnou roli v rituálech a obřadech. Věštkyně v Delfách žvýkaly listy pro dosažení transu a předpovídání budoucnosti. Vavřínové věnce byly součástí pohřebních obřadů jako symbol nesmrtelnosti.

Praktické využití vavřínu zahrnuje sušené listy v kuchyni, olej v aromaterapii a odvar k léčebným účelům. Přestože je vavřín obecně považován za bezpečný, může u některých lidí vyvolat alergické reakce a vnitřní užívání oleje se nedoporučuje těhotným a kojícím ženám.

Vědecký výzkum potvrzuje protizánětlivé a antioxidační účinky vavřínu a jeho potenciál v léčbě některých onemocnění. Ačkoli je vavřín tradičně spojován s řecko-římskou kulturou, objevuje se i v keltských tradicích, kde symbolizoval především věštění a ochranu.

Keltské druidky a druidové používali vavřín k navození vizí a transu, inhalací kouře z hořících listů nebo jejich žvýkáním. Vavřín byl spojován s bohy a bohyněmi věštění a moudrosti. Keltové věřili v jeho ochranné vlastnosti proti zlým duchům a negativní energii, proto zavěšovali vavřínové větvičky nad vchody. Kouř z hořícího vavřínu sloužil k očistným rituálům, a v keltské symbolice vavřín představoval moudrost, vítězství a ochranu, a byl spojován se sluncem a ohněm.