Trnka obecná
Trnka obecná a její ochranná moc
Trnka obecná, keř s trnitými větvemi, byla v lidové tradici považována za silný ochranný strom. Věřilo se, že její trny a tmavé plody odhánějí zlé duchy a chrání před negativními energiemi. Z trnkového dřeva se vyráběly ochranné talismany, které měly chránit nositele před neštěstím a nemocemi. Tyto talismany se často nosily jako amulety nebo se umisťovaly do domů a stájí. Trnka se také používala v magických rituálech, zejména těch, které měly za cíl ochranu a odvrácení zla. Věřilo se, že její přítomnost posiluje magickou moc a chrání účastníky rituálu.
Keltové a jejich spojení s trnkou
Keltové, kteří uctívali stromy jako posvátné bytosti, považovali trnku za strom s výjimečným významem. Žili v úzkém spojení s přírodou a věřili, že všechny živé bytosti jsou propojeny. Trnka, jakožto divoký a odolný keř, symbolizovala sílu a vytrvalost přírody. Keltští druidové využívali trnku v magických praktikách a rituálech, věřili, že má schopnost otevírat brány do jiných světů a komunikovat s duchy přírody.
Trnka obecná roste v mírném pásmu Evropy a Asie. Její plody jsou trpké a svíravé, ale po prvních mrazech se stávají sladšími. Trnky se používají k výrobě marmelád, likérů a vína. V lidovém léčitelství se trnka používá k léčbě různých onemocnění, například průjmu, zánětu močových cest a kožních problémů. Čaj ze sušených květů trnky pomáhá při problémech s hubnutím.