Tis červený
Tis červený, strom s rudými plody a temným dřevem, se v keltské kultuře stal symbolem, který překračoval hranice života a smrti. Jeho přítomnost na posvátných místech a pohřebištích naznačuje hluboké spojení s tajemnými silami záhrobí. Keltové věřili, že tis je průvodcem duší na jejich cestě do jiného světa, strážcem jejich klidu a ochráncem před zlými silami.
Jeho jedovaté plody a jehlice, v sobě skrývají smrtelný jed, je kontrastní s jeho dlouhověkostí a schopností regenerace. Tento paradox symbolizoval koloběh života a smrti, věčné znovuzrození, které je základem keltské víry. Tis se tak stal symbolem nesmrtelnosti, znovuzrození a tajemné síly, která překonává hranice lidského chápání.
Druidové, keltské kněžské vrstvy, měli k tisu zvláštní vztah. Vnímali jej jako strom s magickou mocí, který jim umožňuje nahlédnout do jiných dimenzí a komunikovat s duchy. Tisové dřevo bylo používáno k výrobě magických předmětů, jako jsou hole a amulety, které měly chránit před zlými silami a přinášet štěstí.
V keltských mýtech a legendách se tis objevuje jako tajemný strom, který je spojen se záhrobím a duchovním světem. Jeho přítomnost v těchto příbězích dodává keltské mytologii temnou a mystickou atmosféru, která fascinuje lidi dodnes.
I v současnosti je tis považován za strom s magickými vlastnostmi. Mnoho lidí jej vnímá jako symbol síly, odolnosti a spojení s přírodou. Jeho temné dřevo a rudé plody dodávají krajině tajemný a mystický nádech, který připomíná dávné keltské rituály.
Je však nutné mít na paměti, že tis je jedovatý a manipulace s ním vyžaduje opatrnost. Jeho tajemná krása a magická symbolika by nás neměly vést k neopatrnému zacházení s tímto stromem.
Tis červený tak zůstává stromem plným tajemství a magie, který v sobě skrývá hluboké symboly keltské kultury. Jeho přítomnost v krajině a v našich představách nám připomíná dávné časy, kdy lidé věřili v magické síly přírody a v tajemné síly záhrobí.