Jahodník obecný
Jahodník, symbol plodnosti a hojnosti, byl od pradávna využíván v láskyplných rituálech, jeho sladké plody a léčivé listy přinášely štěstí a podporovaly plodnost. Sušené listy jahodníku, nošené jako talismany, ochraňovaly své nositele před zlými silami a přinášely jim klid a harmonii. Těhotné ženy si připravovaly koupele z jahodníkových listů, aby posílily své tělo a zajistily bezproblémový průběh porodu. Sladká chuť jahod byla spojována s radostí a láskou, proto se jahody často objevovaly v milostných nápojích a kouzlech. Jahodník, zasvěcený bohům plodnosti, byl považován za mocný symbol obnovy a vitality, jeho energie podporovala růst a rozvoj.
Návod na domácí jahodové víno
Potřebné suroviny:
- 2 kg zralých jahod
- 2 kg cukru
- 5 litrů vody
- Kvasnice vinné nebo speciální kvasnice na ovoce
- Kvasná nádoba s uzávěrem
- Hadřík nebo gumička na utěsnění
Postup:
- Příprava jahod: Jahody omyjte, odstraňte stopky a rozmačkejte je. Můžete použít šťouchadlem nebo mixér.
- Příprava kvasné směsi: Do kvasné nádoby dejte rozmačkané jahody, cukr a vodu. Promíchejte, dokud se cukr úplně nerozpustí.
- Přidání kvasnic: Přidejte vinné kvasnice nebo speciální kvasnice na ovoce podle návodu na obalu.
- Kvašení: Nádobou zakryjte hadříkem nebo gumičkou, aby se do ní dostal kyslík, ale zároveň se do ní nedostaly žádné nečistoty. Nechte kvasit na teplém místě (ideálně 20-25 °C) po dobu 7-10 dní. Během kvašení směs občas promíchejte.
- Scedění: Po ukončení kvašení směs sceďte přes jemné sítko do čisté nádoby. Zbytky ovoce můžete vymačkat.
- Druhé kvašení: Nechte víno kvasit v nové nádobě po dobu dalších 2-4 týdnů. Během této doby můžete víno několikrát přelít, aby se odstranily usazeniny.
- Stáčení: Po ukončení druhého kvašení opatrně stáhněte víno z usazeniny do čistých lahví. Lahve dobře uzavřete a nechte víno zrát na chladném a tmavém místě po dobu nejméně 2 měsíců.