Nadměrné používání umělých hnojiv - Příčiny a důsledky

Nadměrné používání umělých hnojiv.

eroze půdy a sucho - kopie

Příčiny a důsledky.

Nadměrné používání umělých hnojiv je komplexní problém s dalekosáhlými důsledky pro životní prostředí a zemědělství. K jeho vzniku přispělo několik faktorů.

Zvýšená poptávka po potravinách: Rostoucí světová populace a s ní spojený zvýšený tlak na produkci potravin vedly zemědělce k intenzivnějšímu využívání půdy. Umělá hnojiva byla vnímána jako rychlý a efektivní způsob, jak zvýšit výnosy plodin.
V minulosti byly zemědělské dotace často podmíněny intenzivním využíváním půdy a používáním umělých hnojiv. To motivovalo zemědělce k jejich nadměrnému používání aby se dosáhlo co největší úrody. To vše na úkor kvality života v půdě!

Nedostatek znalostí: Dlouhou dobu převládal názor, že čím více hnojiv použijeme, tím vyšší budou výnosy. Teprve později se začaly objevovat studie, které ukazovaly, že nadměrné hnojení může mít negativní dopady na půdu, vodu a životní prostředí.

Snadná dostupnost: Umělá hnojiva jsou snadno dostupná a jejich použití je relativně jednoduché. To usnadnilo jejich rozšíření v konvenčním zemědělství.

Důsledky nadměrného používání umělých hnojiv?

Znečištění vody: Nadbytečné živiny z hnojiv se vyplavují do vodních toků a způsobují eutrofizaci, tedy přemnožení řas a sinic. To vede ke snížení kvality vody a úhynu vodních organismů.

Znečištění půdy: Nadměrné množství živin v půdě může poškodit půdní mikroorganismy a snížit její schopnost zadržovat vodu a pohlcovat atmosférický oxid uhličitý.

Ztráta biodiverzity: Intenzivní zemědělství založené na používání umělých hnojiv a pesticidů vede ke ztrátě biodiverzity v půdě a krajinných prvcích.

Odolnost škůdců: Nadměrné používání pesticidů může vést k rozvoji rezistence škůdců, což vyžaduje používání stále silnějších a nebezpečnějších přípravků.

Zvýšené náklady: Nadměrné používání hnojiv zvyšuje náklady na zemědělskou výrobu a snižuje ziskovost.

Jak moc se zvedla spotřeba umělých hnojiv?

Spotřeba umělých hnojiv se v průběhu 20. století výrazně zvýšila. Přesné údaje o růstu spotřeby se liší podle regionu a typu hnojiva. Obecně lze říci, že v průběhu druhé poloviny 20. století došlo k několikanásobnému zvýšení spotřeby dusíkatých hnojiv aniž by úměrně se spotřebou stoupala výtěžnost na zemědělských pozemcích.

Je důležité si uvědomit, že nadměrné používání umělých hnojiv není jediným řešením pro zajištění dostatku potravin. Existují i jiné přístupy, jako je například ekologické zemědělství, které klade důraz na udržitelnost a ochranu životního prostředí.

Doporučení je nahradit umělá hnojiva alespoň z části, použitím organominerálních hnojiv nebo je nahradit zcela hnojivy organickými.

Diskuze (0)

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat příspěvky. Prosím přihlaste se nebo se registrujte.

Nevyplňujte toto pole: