Osika obecná
Osika obecná, strom s chvějícími se listy, odedávna budila pozornost a úctu. V keltské kultuře, hluboce spjaté s přírodou, se osika stala symbolem tajemství a magických sil. Její dřevo, listy i kůra se využívaly k výrobě talismanů a amuletů, které měly chránit před zlými duchy a negativními energiemi.
Keltové věřili, že osika je stromem spojeným s podsvětím a duchy zemřelých. Její chvějící se listy připomínaly neustálý pohyb mezi světem živých a mrtvých. Proto se osikové dřevo často používalo k výrobě pohřebních rituálních předmětů a amuletů, které měly zajistit klidný posmrtný život duším zemřelých.
Osika byla také považována za strom ochrany. Věřilo se, že její dřevo má schopnost odvrátit zlé kouzlo a chránit před nemocemi. Talismany z osikového dřeva se nosily jako ochrana před uhranutím a zlými silami. Dřevo osiky se také používalo k výrobě hůlek a magických nástrojů, které měly zesílit magické schopnosti druidů a kouzelníků.
V lidovém léčitelství se osika využívala k léčbě různých onemocnění. Odvar z osikové kůry se používal k léčbě horečky a revmatismu, listy osiky se přikládaly na rány a popáleniny. Věřilo se, že osika má schopnost odvést nemoci a negativní energie z těla.
Osika obecná, strom s tajemnou aurou, zůstává i v dnešní době symbolem magických sil a ochrany. Její dřevo a listy se stále používají k výrobě talismanů a amuletů, které mají chránit před negativními vlivy. Osika jako strom nám i dnes připomíná hluboké spojení a pouto mezi člověkem a přírodou.